اخبار

برای اولین بار در ایران ، بومی سازی دانش ساخت کاتالیست هیدروژناسیون استیلن در پتروشیمی مروارید

برای اولین بار در ایران ، بومی سازی  دانش ساخت کاتالیست هیدروژناسیون استیلن در پتروشیمی مروارید
برای اولین بار در ایران، کاتالیست هیدروژناسیون استیلن در شرکت پتروشیمی مروارید بومی سازی و تست گردیده که از نمونه خارجی آن عملکردی بهتری داشت.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی شرکت پتروشیمی مروارید، با عنایت به ضرورت اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی، پروژه پژوهشی ساخت کاتالیست راکتورهیدروژناسیون به منظور ساخت در قالب جایگزینی و بومی‌سازی تکنولوژی؛ با عقد تفاهم‌نامه‌ای در سال 1395و شروع آزمایشات لازم در آزمایشگاه شرکت دانش بنیان توسعه نفت و گاز سرو در سال 1396 آغاز گردید.
 همچنین به موازات این پروژه، طراحی کاهش مقیاس راکتور اصلی، طراحی، ساخت و نصب راکتور پایلوت هیدروژناسیون نیز به منظور انجام تست‌های لازم در مقیاس نیمه صنعتی در شرکت پتروشیمی مروارید صورت گرفت.
بنا به گفته رئیس واحد تحقیق و توسعه شرکت پتروشیمی مروارید، پس از نصب راکتور پایلوت و متعلقات کنترلی و ایمنی آن و ساخت و آماده سازی کاتالیست ایرانی در پایان سال 96،  به منظور تعیین وضعیت عملکردی راکتور مذکور در سرویس قرار داده شد و هر دو نمونه داخلی و خارجی تست گردید که عملکرد نمونه داخلی با راندمانی بهبود یافته در اوایل مهرماه 1397 ظاهر گردید.
لازم به ذکر است، دستاوردهای پروژه مذکور عبارتند از:

1-    جلوگیری خروج ارز از کشور،
2-    حذف هزینه های واردات،
3-    رفع نیاز واحدهای تولید اتیلن در کشور به این کاتالیست،
4-    حذف خرید خارج از کشور،
5-    عملکرد مناسب این کاتالیست نسبت به نوع خارجی
6-    ارزآوری مناسب برای کشور با صادرات این محصول

شایان ذکر است این پروژه با تلاش و همت واحدهای تحقیق و توسعه، بهره برداری و خدمات فنی شرکت پتروشیمی مروارید به همراه شرکت دانش بنیان توسعه نفت و گاز سرو به ثمر نشست.
شرکت پتروشیمی مروارید مجتمعی تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی پارس است که با 20 هکتار مساحت و دو کارخانه فرایندی الفین و اتیلن گلایکول در فاز دوم پتروشیمی ها قرار دارد.

۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۳
تعداد بازدید : ۳۵۲